Erkek bakımı denildiğinde önce, erkek ve kadın cildinin farklılığına dikkat çekilmiştir. Erkek bakım ürünleri kadın bakım ürünlerinden farklıdır. Çünkü erkek cildi kadın cildine göre daha kalındır ve daha çok su kaybeder.Aynı zamanda günlük tıraş cildin çabuk  yıpranmasına neden olmaktadır. Bu nedenle suya ve nemlendirilmeye daha çok ihtiyaç duyar. Erkek bakımı tıraşla başlar.

Tıraş doğru ve kaliteli ürünler kullanılmadığında cildin tahriş olmasına, kurumasına ve yanmasına sebep olur. Pürüzsüz bir tıraş ve nemlendirilmiş, yumuşak bir cilt, doğru tıraş ürünleriyle gerçekleşir ve bu her erkeğin sahip olmak isteyeceği bir görüntüdür. Tıraş öncesi ve tıraş bakımı kadar tıraş sonrası bakım da büyük önem taşımaktadır.  Tıraştan sonra cilt tipine uygun bir after shave cildi yatıştırır, dinlendirir ve besler. Günlük tıraş, ciltlerindeki ölü deri tabakasının temizlenmesini sağlar. Ancak cildin üst kısmındaki deri tabakası soyulmaz ve zamanla sertleşerek matlaşır.

Tıraş için doğru ürünler seçilmezse, yüzün koruyucu tabakasından mahrum edilen cilt kurur, gerginleşir, soğuğa karşı dayanıksızlaşır ve esnekliğini kaybeder. Cildin dış etkenlere karşı dayanıklılığı azalır. Cilt bakımı tıraşla başlar ama bununla bitmez. Erkek cildi kadın cildine göre daha kalın olduğundan ve hormonal yapısı nedeniyle daha çok yağ ürettiğinden, erkek cildinin düzenli temizlik ve bakıma ihtiyacı vardır. Erkeklerin cilt tipine uygun doğru ve kaliteli ürünler seçmeye özen göstermesi, ciltlerinin uzun yıllar genç görünmesini sağlayacaktır.